Du har fullt upp med jobb, familj och barn. Det ska handlas, lagas mat och tvättas. Samtidigt ska du vara en perfekt partner. Och lite annat gott däremellan.
Dessutom ska du hinna gå en HLR-utbildning online – men hur ska du hinna med det då?
Du behöver bara investera 60 minuter av din dyrbara tid för att få en livsviktig kunskap – garanterat!
Och ifall någon du tycker om råkar ut för en olycka kommer du att tacka dig själv att du gick HLR-utbildningen.
Tack för att du går utbildningen och hoppas att du gillar den 🙂
Glada hälsningar
Arshia Genborg
Hjärtochlungräddning.se
Webbkursen i HLR är perfekt för dig som arbetar på kontor, byggarbetsplats, restaurang, gym, badhus eller skola. Du har ont om tid men är ansvarsfull och vill snabbt, enkelt och till en låg kostnad lära dig HLR och Första hjälpen.
Den passar också dig som vill repetera dina kunskaper med jämna mellanrum i mobilen, surfplattan eller datorn.
TIPS! Nästa gång ni har APT (arbetsplatsträff) eller ett möte kopplar du upp utbildningen på tv:en/projektorn. Du och alla dina arbetskamrater övar och repeterar en livsviktig kunskap på bara 60 minuter. Skulle olyckan vara framme och du skadar dig, sätter i halsen eller får ett hjärtstopp vet dina kollegor vad de ska göra. Bra, eller hur?
Du får tips på hur du förbereder dig på bästa sätt för att gå kursen med minimal ansträngning och bästa resultat.
3 minuter
Du lär dig vad HLR är och varför det är så himla viktigt. Och varför du måste starta HLR direkt när hjärtat har stannat.
2 minuter (läs 1 min + video 1 min)
Vad ska du tänka på när du larmar 112 för att få rätt hjälp så fort som möjligt. Speciellt i en akutsituation när du känner dig extremt stressad.
4 minuter (läs 1 min + video 3 min)
Du lär dig hur du kontrollerar medvetande på en person som har ramlat ihop.
2 minuter (läs 1 min + video 1 min)
Du lär dig hur du skapar en öppen luftväg och kontrollerar andningen på en person som är medvetslös.
2 minuter (läs 1 min + video 1 min)
Lär dig hur du gör kompressioner och inblåsningar med hög kvalitet för att öka överlevnadschansen.
4 minuter (läs 2 min + video 2 min)
I den här lektionen får du öva HLR (kompressioner och inblåsningar) på din HLR-docka.
11 minuter (praktik 10 min + video 1 min)
Vad är en hjärtstartare? Hur och används den på en person som har fått ett hjärtstopp?
Det och mycket mer får du lära dig i den här lektionen.
5 minuter (läs 1 min + video 4 min)
I den här lektionen får du lära dig allt om luftvägsstopp (det som i vardagligt tal kallas ”sätta i halsen”).
Vad gör du om någon du älskar sätter i halsen och slutar andas? Ta reda på det nu!
3 minuter (läs 1 min + video 2 min)
Du repeterar snabbt hur du gör HLR steg-för-steg på en vuxen person.
1 minuter (läs 30 sek + video 30 sek)
PS. Vem känner du som borde få veta att den här sidan finns och som skulle bli glad att få ta del av den här gratis kursen i HLR? Dela gärna på: